Rallyserier och Rallycuper
Vi samlar länkarna till rallycuperna här!


Här behöver jag lite hjälp!
Vill ni ha med era tävlingskalendrar för era Rallycuper/serier,
maila maria@motorsportivarmland.nu

Jag har lite svårt att hålla reda på alla cuper osv.
Så hjälp mig!

2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017

Länk till cupen
Kalender 2014 nedan (Scrolla neröver
eller tryck på länken)
Kalender 2014
 
ABS Rally Cup (FD Dala Rally Cup)
 
Asfaltscup Kalender 2014
Kalender 2014
Kalender 2014
 
Kalender 2014
 
Kalender 2014
 
Kalender 2014
Kalender 2014
FM/DM VBF  
FM För NNBF  
Ford Flexifuel Cup  
Kalender 2014
Kalender 2014
 
Kalender 2014
Kalender 2014
 
 
 
Norska Mästerskapen Kalender 2014
NNBF Förbundsmästerskap (FM)  
 
Kalender 2014
 
 
 
 
RS-cupen  
RS-serien i Östergötland Kalender 2014
 
Smålands DM Kalender 2014
Kalender 2014
 
 
 
 
Kalender 2014
Kalender 2014
Kalender 2014
Teknos Classic Rally Cup  
Tinter Classic Rallycup Kalender 2014
 
 
Kalender 2014
Kalender 2014
Kalender 2014
Vinter Rally Cupen
 
Kalender 2014
 
 
Kalender 2014
 
 
 
 
 
Öhs Rallycup  
 
Öppna Värmlandska Rallyserien till Inax minne  
Östra Sprintcupen Kalender 2014

Lars-Erik Torphs Minnesfond adressen har upphört, är det nån som vet nått?!?!
Morgan Olssons Minnesfond



1300 Rallycup
9 febr Skutskärsratten Skutskärs MS
22 febr Dan Anderssons Minne Grangärde RRC
1 mars Bersgslagsrallyt Bergslagsklubbarna
8 mars LBC Ruschen Lima MS
3 maj Zabra Rallyt Nybro AC
31 maj Kopparsvängen MK Kopparbergs
9 aug   Kils MK Bil
30 aug   Vimmerby MS
27 sept   Sigtuna RC

Asfaltscup
3 mars Expressspecialen SMK Hörby
27 april Sturupssprinten Svedala MK
4 maj Lille Mats Rallysprint Hässleholms MK
29 maj South Swedish Rally South Swedish Rally
15 juni Färs & Frostaspecialen Eslövs MK
29 juni Ljungbyhedsprinten Lunds AC
26 juli Köpingesvängen Sköbo MK
17 aug Skyttesvängen SMK Örkelljunga
31 aug Vikingadansen Trelleborgs MK
7 sept AMC-Rajset Arlövs MK
21 sept C4 Specialen Kristianstads MK
5 okt Svedala Runt Svedala MK
19 okt Kanonen Eslövs MK

Autoexperten Rallycup
4 maj Brukssvängen MSK Hammaren
10 maj Morgongåvasvängen SMK Sala
17 maj Nattviolen Flens MS
7 juni Trendabrallyt Taxinge MK
16 aug   SMK Nyköping
30 aug Nattkröken Fagersta MK
6 sept   SMK Sala
21 sept Runt Mjölkpallenpokalen Gnesta MK
27 sept Nybyrundan SMK Södermanland

Bergslagen Rally Cup
26 jan Tractive Winter Sprint SMK Dala
2 febr Skogsrundan Ludvika MS
1 mars Hällerundan Hällefors MK
16 aug Swedol Ludvika ruschen Ludvika MS/Idkerbergets MK
30 aug Nattkröken Fagersta MK
4 okt Finalsprinten Hällefors MK

Bilsport Rallycup
3 maj Zabra Rallyt Nybro AC
24 maj Oknörundan Mösterås MK
2 aug Viks-8:an SMK Valdemarsvik
23 aug Gruvrundan Åtvidabergs MK
6 sept Gullaboknixen Gullabo RC
20 sept Ekratten Asarums MS
27 sept Vätternrallyt Norrahammars MK
1 nov Novemberskölden Näsjsö MK

DM Tävlingskalender Södermanland/Västmanland BF
14 juni Kolsvarundan Kolsva MS
5 juli SMK Nyköping Nyköping
13 sept EMK-Kannan Eskilstuna MK
21 sept Runt Mjölkpallen Gnesta MK

Energicupen
21 april Emilsnurren Vimmerby MS
10 maj Skilling 50 Skililngaryds MK
25 maj Polkatrofén Gränna MK
1 juni Nässjörundan Nässjö MK
7 juni Hammarstlaget Norrahammars MK
9 aug Klevabacken Tidaholms MK
13 sept Skogsåket Team Skogsåkarna
4 okt FRRC-specialen Jönköpings MK

Eskilstuna Sprintcup
12 april Aprilsprinten Eskilstuna MK
29 maj Torsdagsrallyt Eskilstuna MK
8 aug Kvällsprinten Eskilstuna MK
11 okt Finalsprinten Eskilstuna MK

Grupp E-cupen
9 febr Skutskärsratten Skutskärs MS
22 febr Dan Anderssons Minne Wesmanklubbarna
25 maj Bresontrofén Rasbo MK
7 juni Trendabrallyt Taxinge MK
5 juli Gästabudstrofén SMK Nyköping
30 aug Västrallyt SMK Trollhättan
20 sept Rejmes-svängen Rönne MK

Hälsingeserien
25 jan Monitorrallyt Ilsbo MK
2 febr Härjedalsbrickan Härjedalens AK
15 febr Gnarpstrofén SMK Hälsinge
16 febr Föneruschen Ljusdals MS
7 juni Vedapsrinten SMK Hälsinge
xx xx Härjedalspokalen Härjedalens AK
26 juli 66:an SMK Sundsvall
20 sept Siljasvängen SMK Hälsinge
5 okt Eriksnäsbosprinten Bollnäs MK
xx xx Kåtmyraslaget Ljusdals MS

Klassiska & Historiska Rallycupen
2 febr Gnarpstrofén SMK Hälsinge
1 mars Bergslagsrallyt Bergslagsklubbarna
3 maj Zabrarallyt Nybro AC
31 maj Kopparsvängen MK Kopparberg
27 juni Rallyklassikernas tävling Dag 1
28 juni Rallyklassikernas tävling Dag 2
16 aug ARC-rallyt Almunge MK
13 sept TV-Svängen SMK Hörby
27 sept Rally Sigtuna Sigtuna RC

Mega Rally Cup
21 april Aleknixen Älvbygdens MK
1 maj Lilljumbon Falköpings MK
10 maj Totalreklamsprinten Stenungsunds MS
17 maj Götenerundan Götene MK
24 maj Varvloppet Vara MK
14 juni Backasprinten Skene MS
26 juli Kullingstrofén Kullings MS
30 aug Strömkarlsrallyt SMK Trollhättan
13 sept Råsjöracet Dals MK
xx xx Frida-Specialen Vänersborgs MK

Nordic West Euro Cup, VOC Mekonomen Rally
22 febr Stjärnsvängen SMK Sundsvall
12 april Mekonomen DM-Rally Vejle, Danmark
2-3 maj Rallye Sulinger Land Sulingen, Tyskland
14 juni Dackefejden Wäxjö MS
25 sept Castrol Rally dag 2 Tamerfors, Finland
6-8 nov Waldviertel Grafenegg, Österrike

Norska Mästerskapet
11 jan Sigdalsrally  
25 febr Moutnain Rally  
21-22 febr Rally Finnskog  
9-10 maj Rally Sörland  
21 juni Aurskog Höland  
20 sept Rally Hedemarken  
4 okt Rally Telemark  

RS-serien Östergötland
12 april Skänningeknixen Västra Östergötlands MK
19 april Himmelstalundssprinten Norrköpings MK
1 maj Sviestaträffen Linköpings MS
7 juni Stefans Minne Åtvidabergs MK
14 juni Sprinttävling SMK Motala Bil
27 sept Jehandersprinten MK Ramunder
11 nov Hjerpessprinten Norrköings MK

SM
28-1 mars VMT Jämtland Östersund
13-14 juni Kolsva MS Köping
8-9 aug Hässleholms MK Hässleholm
5-6 sept VÖMK Linköping
3-4 okt Uppsala Rally Uppsala

Smålands DM
26 april Kong Christian Race Kristianstads MK
17 maj Midsommardansen Ljungby MK
31 maj South Swedish Rally Ryds MK
14 juni Dackefejden Wäxjö MS
28 juni Skilling 500 Skillingaryds MK
16 aug Silverratten Älmhults MK
30 aug Emiltrofén Vimmerby MS

Svenska Rallycupen
31 maj South Swedish Rally Tingsryd
5 juli Gästabudstrofén SMK Nyköping
26 juli Kullingstrofén Kullings MK
30 aug Västrallyt SMK Trollhättan
20 sept Rejessvängen Rönne MK
25 okt Marknadsnatta Västra Östergötlands MK


Sverige Serien, VOC Mekonomen Rally
22 febr Stjärnsvängen SMK Sundsvall
8 mars LBC Ruschen Lima MS
14 juni Dackefejden Växjö MS
9 aug Killingen Kils MK Bil
26 sept Castrol Rally Tammerfors, Finland
27 sept Castrol Rally Tammerfors, Finland
13 sept EMK Kannan Eskilstuna MK
11 okt RallyXplosion Västerås MS
Ytterligare en sommartävling kommer att tillkomma

Sydsvenska Rallycupen
6 april Simrishamns MK  
27 april Kristianstads MK  
17 maj Ljungby MK  
31 maj South Swedish Rally  
14 juni Wäxjö MS  
28 juni Skillingaryds MK  
25 juli Kullings MS  
16 aug Älmhults MK  
23 aug Vimmerby MS  
6 sept Hörby MK  
25 okt SMK Hörby  

Tinter Classic Rally Cup
5 april Simrishamnsknixen Simrishamns MK  
26 april Kong Christian Race Kristianstadsb MK  
17 maj Götenerundan Götene MK  
7 juni Laxårallyt Laxå MK  
2 aug Viksåttan SMK Valdemarsvik BRC
23 aug Gruvrundan Åtvidabergs MK BRC
13 sept TV-Svängen SMK Hörby, KRC + RM
20 sept Ekratten Asarums MS BRC
Reglemente

Tjej RM
31 maj South Swedish Rally SSR
7 juli Gästabudstrofén SMK Nyköping
26 juli Kullingstrofen Kullings MS
20 sept Rejmes-Svängen Rönne MK
3-4 okt Rally Uppsala SMK Uppsala

Upplandsserien
12 april MK Orion  
3 maj Films MK  
17 maj Skepptuna MK  
6 juni Rasbo MK  
23 aug Rasbo MK  
20 sept Skepptuna MK  

Uppländska rallyserien
    Skutskärsratten Inställd
    Järbo MK Inställd
25 jan Påvenrundan Films MK
  Sandvikens MK Inställd
25 maj Rasbo MK  
16 aug Almunge MK  
27 sept Sigtuna RC  
Deltävlingar kan tillkomma och ändras

Östra Sprintcupen
    MK Orion Inställt  
    Östhammars MK Inställt  
3 maj Sigtuna RC    
24 aug Rasbo MK    
30 aug MK Rimo    
13 sept Vallentuna MK    
21 sept Mälaröarnas MK    
20        
Deltävlingar kan tillkomma och ändras

<< Till startsidan